Jak napisać ogłoszenie o sprzedaży mieszkania? Co musi w nim być?
Czy dobre, przekonujące ogłoszenie o sprzedaży mieszkania da się napisać samodzielnie? Oczywiści, że tak. Co powinno znaleźć się w ogłoszeniu o sprzedaży nieruchomości, o czym dobrze wspomnieć a co dodatkowo wyeksponować? Odpowiedzi i wskazówki poniżej.
Jak napisać ogłoszenie o sprzedaży mieszkania? Co powinno zawierać ogłoszenie na portale nieruchomości?
Umiejętność pisania ogłoszeń przydaje się na pewno agentom nieruchomości, którzy po pozyskaniu mieszkania na sprzedaż od klienta powinni dokładnie przemyśleć, jakie cechy, zalety oferty opisać w ogłoszeniach na portalach, co podkreślić i wyeksponować. Większość agentów nie przywiązuje do tego dostatecznej uwagi. Co więcej, taki brak zaangażowania dotyczy też zdjęć mieszkań wykonywanych często w pośpiechu, niechlujnie, a nierzadko również w kompletnie nieprzygotowanym (czytaj nieuprzątniętym) lokalu. Jakie są skutki? Wydłużenie czasu sprzedaży, zniechęcenie potencjalnych klientów, ryzyko utraty klienta (sprzedającego), nieporozumienia z potencjalnymi kupującymi.
Od czego zacząć pisanie ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości? Od przygotowania się. Jak? Ta część to swoisty poradnik dla agentów nieruchomości. Jeśli sprzedajesz własne mieszkanie bezpośrednio, z oczywistych względów możesz pominąć niektóre czynności. Zaczynamy.
Zbieranie informacji do ogłoszenia o sprzedaży mieszkania na portale nieruchmości
1. Wejdź na jeden z czołowych portali, zainicjuj zamieszczanie ogłoszenia – nie chodzi jednak o jego dodanie a o spisanie pytań, rubryk, jakie trzeba będzie uzupełnić (np. metraż, piętro itp.). Zanotuj wszystkie pytania, tematy pół do wypełniania.
2. Umów się ze sprzedającym. Zadaj mu poniższe pytania i zanotuj odpowiedzi. Jeśli to Ty sprzedajesz mieszkanie, spisz samodzielnie, w skupieniu odpowiedzi na te same pytania. Oto ich lista:
- Co najbardziej podoba się Pani/Panu w okolicy?
- Dlaczego zamieszkała Pani/Pan tutaj?
- Dokąd można stąd szybko dojechać komunikacją miejską?
- Jakie są w pobliżu miejsca, w których mogą bawić się dzieci? Gdzie można wyjść w pobliżu z dziećmi
- Czy okolica jest bezpieczna i dlaczego? Co ma na to wpływ?
- Czy są w tym mieszkaniu (w okolicy) rzeczy, cechy, których szczególnie będzie Ci żal z powodu sprzedaży?
3. Oprócz tego musisz oczywiście wiedzieć, a więc i zapytać, co wpisać we wszystkie rubryki, które masz wypisane (patrz pkt 1). To informacje wymagane w formularzu wybranego portalu z ogłoszeniami. Część odpowiedzi na nie znajdziesz w dokumentach, które udostępni Ci sprzedający.
Pisanie ogłoszenia o sprzedaży mieszkania lub domu
4. Przeczytaj dokładnie odpowiedzi i zastanów się, które cechy mieszkania (w dużej mierze znasz je z odpowiedzi sprzedającego) są najważniejsze z punktu widzenia potencjalnego kupującego. Jeśli sprzedający chwalił kilkuminutowy dojazd do metra, umieść to na górze owej listy cech. Jeśli podkreślał bezpieczeństwo w okolicy, również dodaj to na górze swojej listy. Jeśli oferta ma dotyczyć sprzedaży działki, napisz coś więcej o warunkach budowy.
5. Teraz jeden z najważniejszych punktów. Wypisane wcześniej zalety, cechy, przekuj w korzyści dla kupującego. Nie jest to łatwe, ale po już po 2-3 pierwszych zaletach, przypuszczanie łatwiej pójdzie Ci z pozostałymi. Żeby ułatwić Ci to niecodzienne zadanie, podaję kilka przykładów – parami: najpierw cecha, później korzyść. Czyli zamiast ograniczać się do podawania cechy, piszemy o korzyściach z niej wynikających, np.
„1 piętro” – to nieoceniona korzyść dla rodzin z małymi dziećmi, a także dla osób starszych mających trudność z codziennym wchodzeniem na wyższe kondygnacje.
„2 km do centrum” – lokalizacja gwarantuje szybki dojazd do pracy i innych miejsc, dzięki bliskości najważniejszych punktów przesiadkowych.
„w cenie miejsce parkingowe” – przynależne do lokalu miejsce parkingowe, to duże ułatwienie przy powrotach z zakupów oraz brak potrzeby codziennego szukania miejsca postojowego po powrocie z pracy.
„parter” – doskonałe rozwiązanie dla rodzin z dziećmi i osób jeżdżących na rowerze – bezproblemowe przenoszenie roweru, czy wózka po kilku stopniach schodów, a także większe bezpieczeństwo dla wchodzących i schodzących po schodach małych dzieci, a także starszych osób.
Kolejność informacji w ogłoszeniu o sprzedaży nieruchomości
6. Przeczytaj ponownie treść napisanego ogłoszenia i zastanów się, czy kolejność jest prawidłowa, najlepsza? Kieruj się tą samą zasadą co dziennikarze – najważniejsze informacje powinny być na samej górze. Dlaczego? W dzisiejszych czasach ludzie poświęcają coraz mniej czasu na czytanie treści. Czas czytania ulega skróceniu. Jedna osoba skupia się na tekście przez 2 sekundy, inna przez 10. Zamieszczając najważniejsze informacje na początku, masz większe szanse, że dotrą one do większej liczby osób, nawet tych poświęcających na czytanie relatywnie mało czasu.
7. Zastanów się nad tytułem ogłoszenia. Jego treść powinna wynikać poniekąd z kolejności, w jakiej uporządkowane zastały przez Ciebie już wcześniej najważniejsze informacje. Jeśli na samej górze znajduje się informacja o lokalizacji, to wspomnij tym także w tytule. Jeśli na pierwszej pozycji jest lokalizacja, napisz to również w temacie. Jeśli atrakcyjna jest cena, napisz wprost „Mieszkanie XX metrów – bardzo tanio”.
8. W temacie wspomnieliśmy również o tym, o czym nie pisać w ogłoszeniu. Jednak nie warto ukrywać istotnych faktów przed potencjalnymi kupującymi. To skutkuje stratą czasu (na niepotrzebnie umówione spotkania z kupującymi) i najczęściej również nieporozumieniami, bo osoby, które poświęciły swój czas na przybycie, będą miały uzasadnione pretensje, o to, że nie przybyłyby tutaj, gdyby znały fakty. Poza tym takie zachowanie byłoby po prostu nieetyczne, nieuczciwe. W ten sposób narażasz też na szwank dobre imię swojej agencji.
Teraz zostaje już „tylko” zrobienie odpowiednich zdjęć oraz wybór jednego z nich – tego najważniejszego, na zdjęcie główne, ale to już temat na osobny wpis.