Co to jest rynek pierwotny nieruchomości?


Co to jest rynek pierwotny i czym się charakteryzuje? Z czym należy się liczyć przy wyborze mieszkania z rynku pierwotnego? Najważniejsze cechy rynku pierwotnego oraz fakty, które pomogą przy wyborze nowej nieruchomości na zakup.

Zalety zakupu mieszkań z rynku pierwotnego zazwyczaj analizowane są w porównaniu z drugą możliwością – zakupu nieruchomości na tzw. rynku wtórnym. Obydwa rynki, choć dotyczą nieruchomości, dość znacznie się od siebie różnią i nie chodzi tu jedynie o stan pochodzących z nich budynków, lokali.

Co to jest rynek pierwotny nieruchomości? Definicja

Na rynek pierwotny składają się nieruchomości, które kupujący nabywa bezpośrednio od inwestora, a jest nim w większości przypadków deweloper albo spółdzielnia mieszkaniowa. Inaczej mówiąc, kupujący nabywa mieszkanie od podmiotu, który je wybudował (a częściej dopiero buduje lub ma dopiero zacząć jego budowę). W samej sprzedaży pośredniczyć może też wybrane do tego celu przez dewelopera lub spółdzielnię biuro nieruchomości.

Są to więc mieszkania lub domy nowo wybudowane w odróżnieniu od nieruchomości z rynku wtórnego.
Druga, jeszcze większa grupa nieruchomości z rynku pierwotnego to te, które dopiero są budowane, oraz takie, których budowa nie została jeszcze nawet rozpoczęta. Z tego wynika jedna z podstawowych różnic z rynkiem wtórnym, na którym widzimy, co nabywamy, a mieszkanie możemy zobaczyć, „dotknąć”, ocenić przed zakupem. Na rynku pierwotnym wybór mieszkania opiera się często na jego wizualizacjach, planach, projektach, rzutach, a na samo wybudowanie i wprowadzenie się do niego trzeba z reguły jeszcze poczekać. Mimo to, o tym, czy mieszkanie pochodzi z rynku pierwotnego, nie decyduje to, czy jest nowe, a to od kogo je nabywamy. Jeśli od podmiotu, który je wybudował i sprzedaje je nam jako pierwszemu właścicielowi, wówczas możemy mówić o zakupie na rynku pierwotnym. Dla porównania, jeśli nawet to samo mieszkanie odkupujemy od pierwszego właściciela, który nabył je od dewelopera czy spółdzielni, to nasza transakcja odbędzie się już nie na rynku pierwotnym a na rynku wtórnym. Nie chodzi więc o to, czy mieszkanie jest nowe, czy używane, a o to od kogo je nabywamy.

Zalety zakupu nieruchomości na rynku pierwotnym. Co charakteryzuje mieszkania i domy z rynku pierwotnego?

Są to mieszkania nowe, świeże, przez nikogo wcześniej nieużywane.

Z powyższego powodu niższe są miesięczne koszty utrzymania, na które składa się m.in. fundusz remontowy.

Dają szersze możliwości wykończenia, aranżacji, np. rozplanowania ścian działowych czy wyboru materiałów wykończeniowych.

W ramach zakupu na rynku pierwotnym nie ma z reguły problemu z dokupieniem miejsca dla samochodu (samochodów) w garażu, czy na parkingu należącym do nieruchomości.

Zdecydowana większość nowych bloków posiada windy, co jest bardzo istotne dla rodzin z dziećmi czy starszych domowników.

Wady zakupu nieruchomości na rynku wtórnym

Nowe osiedla z oczywistych względów budowane są przeważnie w większej odległości od centrów miast, co się z tym wiąże, są nieco gorzej skomunikowane. To przekłada się z reguły na dłuższe czasy dojazdów, większe dystanse, które trzeba będzie dziennie pokonywać własnym autem czy komunikacją miejsca (a w np. w weekendy również taksówką).

Na nowych osiedlach słabiej rozbudowana jest infrastruktura. Szczególnie w początkowym okresie jest tu mniej szkół, przedszkoli, sklepów, urzędów, restauracji itd. Ograniczony jest też wybór oferty kulturalnej, rekreacyjnej i z wielu innych dziedzin.

Podczas oczekiwania na wybudowanie mieszkania ponosi się dodatkowe koszty, np. wynajmu innego lokum, w którym trzeba mieszkać do czasu odbioru nowej nieruchomości.

Przeważnie też nie mamy wiedzy i wpływu na to, kto w przyszłość okaże się naszym sąsiadem.

Nowe osiedla są z reguły bardziej bezpieczne. Po pierwsze zamieszkują je w większości osoby młode i pracujące. Po drugie standardem jet tu także monitoring oraz ograniczenia w dostępności dla osób przypadkowych (poprzez ogrodzenia, domofony, szlabany, ochrona itp.).

Przed zakupem z wiadomych względów nie jesteśmy w stanie ocenić stanu technicznego nieruchomości. Niekiedy zdarzają się też problemu ze stanem prawnym, czego przykłady od czasu do czasu opisywane są w mediach.