Co to jest rynek wtórny nieruchomości?


Co to jest rynek wtórny i jakie to ma znaczenie przy wyborze i zakupie nieruchomości? Co jest lepsze, rynek pierwotny czy rynek wtórny nieruchomości? Przed takim dylematem staje wiele osób będących na początkowym etapie zakupu nieruchomości, czy wręcz wyboru przyszłego mieszkania lub domu.

Choć pojęcie rynek wtórnego odnosi się również, a dla niektórych osób głównie do rynku finansowego (rynek wtórny papierów wartościowych), to wiele osób styka się z nim w innym kontekście – w sytuacji poszukiwania i wyboru przyszłego lokum do zakupienia. Wówczas do wyboru są nieruchomości z rynku pierwotnego i rynku wtórnego. Dziś zajmiemy się tymi pierwszymi.

Co to jest rynek wtórny nieruchomości? Definicja

Na rynek wtórny nieruchomości, składają się mieszkania i domy wcześniej użytkowane, ale też działki. Chodzi więc o nieruchomości, które nabywamy nie bezpośrednio od dewelopera, czy spółdzielni mieszkaniowej, która wybudowała nieruchomość, a od właściciela, który wcześniej nabył tę nieruchomość właśnie od nich jako pierwszy. Stąd określenie rynek wtórny. Warto w tym miejscu doprecyzować, że sam fakt wcześniejszego „użytkowania” (bądź nie) nieruchomości nie przesądza o tym, czy można ją sklasyfikować jako nieruchomość z rynku wtórnego. Teoretycznie bowiem możliwy jest przypadek, w którym nieruchomość nie była użytkowana (używana), a mimo to pochodzi z rynku wtórnego. To sytuacje, gdy pierwszy właściciel zakupił mieszkanie, ale z niego nie korzystał. Może więc sprzedawać je np. w stanie deweloperskim, całkowicie „nowe”, nawet niewykończone. O tym, czy nieruchomość pochodzi z rynku wtórnego, przesądza fakt, czy kupujemy ją od pierwszego lub kolejnego nabywcy, a nie bezpośrednio od dewelopera (czy spółdzielni, która je wybudowała).

Rynek wtórny mieszkania wieżowiec

Zalety zakupu nieruchomości na rynku wtórnym. Co charakteryzuje mieszkania i domy z rynku wtórnego?

  • Przede wszystkim mieszkania z rynku wtórnego są już wybudowane, namacalne. Można je zobaczyć, odwiedzić (w odróżnieniu od nieruchomości z rynku pierwotnego, z których wiele kupuje się na etapie tzw. dziury w ziemi)
  • W wielu przypadkach zlokalizowane są w centrach miast lub w ich pobliżu
  • Są przeważnie lepiej skomunikowane niż nieruchomości z rynku pierwotnego, czyli najczęściej mieszkania na osiedlach oddalonych od centrum miasta, budowane na obrzeżach, a niekiedy nawet poza samym miastem
  • Zapewniają dostęp do lepszej infrastruktury – szkół, przedszkoli, sklepów, aptek, także urzędów, przystanków komunikacji miejskiej, kościołów, placówek kulturalnych itd.
  • Można je szybko nabyć i od razu się wprowadzić (zaoszczędzając np. na wynajmie mieszkania do czasu, gdy nowe lokum wybuduje deweloper, co jest częstym przypadkiem na rynku pierwotnym).
  • Przed zakupem możemy uzyskać wiedzę o potencjalnych, przyszłych sąsiadach. Odpowiedni „wywiad w terenie” pomoże uzyskać informacje, kto byłby naszym sąsiadem, czy jest to osoba, rodzina przyjazna, kulturalna, czy wręcz przciwnie – problemowa.

Wady zakupu nieruchomości na rynku wtórnym

  • Nieruchomości z rynku wtórnego są najczęściej starsze, więc ich stan niekiedy pozostawia wiele do życzenia – wymagają remontu, czy tzw. odświeżenia, o czym pisaliśmy w jednym z artykułów.
  • Bardzo często są położone w zatłoczonych dzielnicach (korki, tłok)
  • W czasach gdy je budowano, było mniej samochodów, więc bardzo często nie ma możliwości dokupienia dedykowanego miejsca parkingowego, garażu dla naszego auta
  • Niekiedy leżą w dzielnicach o większej przestępczości (napady, włamania itp.)
  • Nieruchomości kilkukondygnacyjne (bloki) najczęściej nie posiadają wind, co jest ogromnym utrudnieniem dla rodzin z dziećmi czy mieszkającymi z osobami starszymi, schorowanymi (np. rodzicami, osobami na wózkach inwalidzkich)
  • Ich zakup wiąże się z koniecznością opłacenia 2% podatku od czynności cywilno-prawnych