Dom przy polu golfowym – czyli oferta nie do odrzucenia (?)

Dla pasjonatów golfa dom przy polu golfowym to spełnienie marzeń. Domy w okolicy pola golfowego a niekiedy nawet na polu golfowym mogą mieć większą wartość. Dlaczego – i dla kogo

Dom przy polu golfowym. Rozsądek czy fanaberia?

Zacznijmy od tego, że ten, kto nigdy w życiu nie grał w golfa, raczej nie zrozumie, dlaczego dla niektórych graczy okazja zakupu domu w takim miejscu to nie lada gratka. Golf to tylko pozornie jedynie hobby. Golf to coś więcej. Wiąże się z nim określony styl życia, ale i status społeczny. Sport ten skupia z reguły ludzi majętnych, na wysokich stanowiskach lub co najmniej aspirujących, bywających w środowisku i co ważne, załatwiających interesy i pielęgnujących znajomości oraz relacje także podczas grania.

Inni czytali także: Sprzedam mieszkanie bezpośrednio >>>

Osiedle przy polu golfowym, domy jednorodzinne na polu golfowym

Pole golfowe przy domu to nie tylko wygoda związana z graniem, ale też więcej okazji do dbania o relacje biznesowe i zwiększania częstotliwości takich spotkań. Gra na polu golfowym to okazja, by dyskretnie porozmawiać, nie tylko o interesach. Nie z każdym bowiem robi się interesy. Mieszkanie przy polu golfowym to na pewno dobra propozycja dla osób, które kochają grę w golfa i żyją na odpowiednim życiowym poziomie. W Polsce takich osiedli jest nadal niewiele, a oferta z rynku pierwotnego jest bardzo ograniczona i właściwie sporadyczna. Entuzjastom golfa zostaje więc poszukiwanie domów z rynku wtórnego w pobliżu pola golfowego. Ofert spełniających jednocześnie określone kryteria poszukujących może być naprawdę niewiele. Chodzi tu o wysoki, reprezentacyjny standard, minimalną liczbę miejsc parkingowych (dla znajomych z pola golfowego), czy niewielką odległość miejsca gry.

Osiedle dla golfistów – dom dla golfisty

Choć dla kogoś, kto nie obraca się w kręgu graczy w golfa, zmiana miejsca zamieszkania „tylko” po to, by być bliżej pola golfowego, może być czymś zupełnie niezrozumiałym, to stosunkowo wąska grupa osób pragnących mieszkać przy polu golfowym systematycznie się w Polsce powiększa. By zamieszkać w pobliżu pola golfowego, mamy do wyboru dwie, w zasadzie trzy drogi. Oto one.

Dom przy polu golfowym – rynek wtórny

Domu niedaleko od pola golfowego możemy szukać w pierwszej kolejności na rynku wtórnym. Obszar poszukiwań musi być zawężony do konkretnego promienia. Im mniejsza odległość od pola golfowego, tym lepiej. Najlepiej, żeby nie było wręcz potrzeby dojeżdżania samochodem.

Osiedle domów przy polu golfowym. Rynek pierwotny

Coraz częściej deweloperzy budują całe osiedle przy polu golfowym, choć często wydaje się, że to właśnie pole golfowe jest dobudowywane do osiedla, by zwiększyć cenę za metr kwadratowy nieruchomości.

Zakup działki i budowa domu przy polu golfowym

Jeśli ktoś ma w planie budowę domu na działce położonej w okolicach pola golfowego, powinien nastawić się na to, że wyjściowa cena będzie wyższa kilka, a nawet kilkanaście procent. Z moich obserwacji wynika, że w większości ofert działek zlokalizowanych w bliższej, czy nawet dalszej odległości od pola golfowego cena jest przez sprzedających podniesiona właśnie dlatego, że ich właściciele zakładają, że to właśnie oni sprzedadzą działkę „bogatemu golfiście”. Zapominają jednak, że grono takich osób jest bardzo wąskie, a większość z nich ma już jakieś lokum (i to częściej więcej niż jedno). Wygląda też paradoksalnie na to, że bliskość pola golfowego jeszcze na razie bardziej rozbudza wyobraźnię sprzedających niż kupujących…