Jak wycenić dom z działką – kalkulator


Wiele osób, które muszą szybko sprzedać dom, wpisuje w wyszukiwarkach hasła typu „jak wycenić dom z działką kalkulator” i jest to zachowanie zrozumiałe, ale jeśli weźmiemy pod uwagę kilka uwarunkowań, jakimi rządzi się rynek sprzedaży domów, to okazuje się, że istnieją lepsze sposoby na niż „kalkulator do wyceny domu z działką”. Jakie?

Jak wycenić dom z działką – kalkulator online „byłby” idealnym narzędziem

Jak wycenić dom z działką? Czy istnieje do tego kalkulator online? Wyobraźmy sobie przez chwilę, że kalkulator do liczenia wartości domów z działką istnieje. Co wówczas liczy taki kalkulator? Czy kalkulator ten miałby liczyć łączną wartości domu z działką? Czy może powinien liczyć np. ile kosztuje działka, na której wybudowano dom, oraz oddzielnie wartość domu ale już bez działki? Wówczas można byłoby zsumować wartość domu i działki, ale czy do tego potrzebny jest aż „kalkulator do wyceny domu z działką”? O ile rozumiem intencje osób, które poszukują kalkulatorów wyceny wartości domu i działki, o tyle trzeba zauważyć, że nawet gdyby taki kalkulator istniał, to mógłby przynieść więcej szkód niż korzyści. Dlaczego?

To też pewnie Cię zainteresuje: Jak, szybko sprzedać dom?

Jak wycenić dom z działką – kalkulator nie istnieje

Jeśli dobrze szukam, wpisując pewnie tak jak Ty, drogi czytelniku – w wyszukiwarkę – “Jak wycenić dom z działką kalkulator”, to taki kalkulator chyba, póki co, nie istnieje. Nikt nie pokusił się dotąd, żeby go zrobić i w sumie dobrze, bo byłoby to raczej narzędzie mogące wprowadzać czytelników w błąd. Dlaczego? Bo wartość domu na rynku wtórnym szacuje się już z działką, na której został on wybudowany. Nie da się przecież kupić samego domu oddzielnie, bez działki (pomijając domy lekkie, które można przetransportować w inne miejsce, ale nie piszę takim przypadku).
Na pewno to Cię zainteresuje. Najnowszy trend: flipping na działkach 

Wycena domu + działki, na której stoi

Muszę jednak przyznać, że w mojej pracy pośrednika w obrocie nieruchomościami spotkałem się z sytuacją, gdy sprzedający „liczył” mniej więcej tak:

„działki tutaj kosztują około 300 000, sąsiedzi sprzedają podobny dom za milion więc ja chcę wystawić za 300 000 + 1 mln, czyli 1,3 mln”

Muszę też przyznać, że raz zdarzyło mi się nawet zażartować i zapytać, „to w takim razie czy jeśli przyjdzie ktoś i zamiast domu za 1,3 mln, zechce kupić samą działkę za 300 tys., to też ją mu Pan sprzeda bez domu?”…

Jeśli to czytasz, to być  może przyda Cię się:  Jak szybko sprzedać działkę?

Jak więc policzyć bez specjalnego kalkulatora wartość domu i działki, na której stoi?

Cenę określają sprzedający, wartość określają kupujący. Poznajemy ją na podstawie historii transakcji sprzedaży porównywalnych nieruchomości w okolicy. Wyceną zajmują się rzeczoznawcy z państwowymi uprawnieniami, którzy mają ku temu narzędzia, metodologię i dane. Szczególnym przypadkiem wyceniania domów, który bywa problematyczny, jest sytuacja, w której dom stoi na ogromnej działce (o powierzchni dużo większej niż wymarzone przez Polaków “tak do tysiąca metrów”). Wówczas wartość działki można szacować dla własnej wiedzy „oddzielnie”, ale też o tyle, o ile w praktyce dałoby się oddzielić tę część, na której stoi dom (plus jakaś powierzchnia na ogród) od reszty, którą można wykorzystać inaczej i sprzedać.

Może to i Ciebie zainteresuje: Refinansowanie kredytu hipotecznego. Kalkulator. Czy Tobie też się opłaca?

Jak wycenić działkę i dom na niej? Jest wyjątek

Można próbować wycenić wartość domu, który nie został jeszcze wybudowany oraz działki. To bardzo popularna metoda, polegająca na tym, że do ceny zakupu działki dodaje się prognozowane koszty wybudowania domu. Metoda może być zawodna, jeśli materiały użyte do budowy domu są bardzo drogie, co niekoniecznie zwiększy jego wartość, choć na pewno zwiększy cenę. Jednak dom może pozostać niesprzedany przez miesiące czy nawet lata, bo dla kupujących będzie miał niższą wartość. Tą „metodą” często „wyceniają” swoje domy także osoby, które chcą sprzedać swój dom, ale w ten sposób określają cenę, jaką chcieliby uzyskać, a nie to ile wart jest dom (dla kogoś innego może być wart np. dużo mniej). Zdarza się też, że sprzedający dom, który jest w opłakanym stanie, zawyża jego cenę, biorąc pod uwagę wartość metra działki w okolicy.

Jak wycenić dom z działką do spadku?

Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta. By wycenić dom z działką „w spadku”, najlepiej zapłacić za usługę wyceny licencjonowanemu rzeczoznawcy. W przypadku sporu przed sądem sędzia będzie opierał się również na wycenie rzeczoznawcy, bo inaczej czyją wycenę miałby wziąć pod uwagę- członka rodziny, który twierdzi, że dom jest wart dużo mniej, czy tego, który uważa, że jest wart dużo więcej? A takie sytuacje zdarzają się na przykład w rozbieżnościach co do wartości zachowku.

Flipper ? Kto to

Jak wycenić dom z działką na wsi?

Jak wspomnieliśmy wyżej, jeśli częścią ofert sprzedaży domu jest ogromna działka, na której ten dom stoi, to można pokusić się o „zsumowanie wartości” ogromnej działki i wartości domu bez tej „nadwyżkowej” działki. Czyli można byłoby na potrzeby takich wstępnych wyliczeń przyjąć, ile kosztowałby sam dom (powiedzmy na tysiąc metrowej działce) a ile reszta terenu. Kluczowej jest też to, czy w takim przypadku bylibyśmy w stanie znaleźć chętnych na zakup jednego lub drugiego?