Jak, szybko sprzedać dom?


Gdy pojawiają się nagłe potrzeby lub pomysły na lepsze zainwestowanie pieniędzy, pojawia się też pytanie, jak szybko sprzedać dom, mieszkanie, czy działkę. Do każdego typu nieruchomości trzeba podejść nieco inaczej. Tutaj skupimy się na tym, co zrobić, by jak najszybciej sprzedać dom. 

Jak szybko sprzedać dom i nie stracić?

Tak jak w przypadku sprzedaży innych rzeczy, tak w momencie, gdy chcesz szybko sprzedać dom, największą szansę na szybką sprzedaż, może dać Ci niska cena. Oczywiście nie o tym jest ten artykuł, ale warto już na wstępie zadać sobie pytania, w jakim czasie chcę sprzedać dom, ile mam czasu, jaki wyznaczam sobie ostateczny termin na sprzedaż domu? Jeśli nie są to dni, tygodnie a miesiące, a nawet lata, oznacza to, że nie ma „palących powodów” do sprzedaży domu. Jednak co, jeśli szybka sprzedaż domu nie jest kaprysem, a koniecznością? Wtedy warto podejść do tego zgodnie z planem. 

Inni  czytali także: Pozew WIBOR – czy Ty też masz szansę?

Jak długo sprzedaje się dom? Od czego zależy szybka sprzedaż domu? 

By odpowiedzieć na pytanie, jak długo sprzedaje się dom, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, z czego najważniejszym wydaje się lokalizacja. Oczywiście cena domu będzie kluczowym czynnikiem, ale choćby ze względu na wątpliwości z jej określeniem warto poświęcić temu zagadnieniu więcej miejsca. Dlaczego lokalizacja ma wpływ na sprzedaż domu? Otóż jest to jedno z najważniejszych kryteriów dla kupujących. Nie da się odpowiedzieć na pytanie jaka lokalizacja domu jest najlepsza, bo punktem wyjścia są potrzeby kupujących i dla każdego pojęcie „najlepsza lokalizacja” będzie oznaczało co innego. Jak długo sprzedaje się dom? To uzależnione jest od miksu trzech czynników: lokalizacji, ceny oraz przygotowania oferty. Czas sprzedaży domu zależy od tego, jak mocni jesteśmy w każdym  z tych punktów.

Jak szybko sprzedać dom – lista rzeczy do zrobienia

  • Określ cenę, która będzie atrakcyjna dla kupujących
  • Zapytaj sąsiadów, znajomych osób w okolicy czy znają kogoś to szuka domu
  • Przygotuj dom do sesji
  • Przygotuj treść ogłoszenia
  • Opublikuj ogłoszenia na portalach
  • Umów się z zainteresowanymi na prezentację domu
  • Doceń pierwszego potencjalnego kupującego
  • Podpisz umowę rezerwacyjną
  • Przygotuj dokumenty domu dla kupującego
  • Umów się u notariusza ze sprzedającym

Sprzedaż domu – szybciej bezpośrednio czy z agentem nieruchomości?

Jeśli wszystkie powyższe punkty jesteś w stanie wykonać niemal automatycznie, bez zastanowienia, poszukiwania informacji to prawdopodobnie nie potrzebujesz agencji nieruchomości, by szybko sprzedać swój dom. Są jednak właściciele domów, którzy nie wiedzą, jak wycenić swój dom, jak przygotować dom do zdjęć, na jakich portalach i jak publikować ogłoszenia, co w nich napisać, jaki dokumenty przygotować i jak prezentować dom, gdy ktoś się z nami umówi. Takie osoby, zdecydowanie powinny skorzystać z pomocy agenta nieruchomości, najlepiej licencjonowanego pośrednika w obrocie nieruchomościami (taka wstępna „selekcja” agentów, jeśli zależy nam na czasie).

Największy błąd osób, które chcą szybko sprzedać dom 

Większość osób, które chcą sprzedać dom szybko, już na samym początku popełnia ten sam, nieświadomy błąd, który może zaważyć na wydłużonym na czasie sprzedaży. Chodzi o określenie ceny. Większość sprzedających w pierwszej kolejności wchodzi na portale i sprawdza, w jakich cenach są inne domy w okolicy. Problem w tym, że ceny na portalach nie są „z definicji” dobrym źródłem informacji, bo pokazują, za jaką cenę ktoś chce sprzedać dom, a nie to, za jaką cenę ktoś jest gotów go kupić. Jeśli w dodatku opieramy się na cenach właścicieli, którzy od miesięcy nie sprzedali swoich domów i zasugerujemy się ich cenami, to po prostu zwiększymy bazę domów niesprzedanych w naszej okolicy, a chodzi nam przecież o szybką sprzedaż domu?

Inni czytali:

Jak, szybko sprzedać mieszkanie

Jak wycenić swój dom? Jaką dać cenę domu, żeby szybko go sprzedać?

Pomyślmy, kto może mieć największą wiedzę na temat tego, w jakich cenach sprzedawane są domy w okolicy, jakie domy są najchętniej poszukiwane, jakich domów potencjalni kupujący nie chcą i co obniża ich wartość w oczach klientów? Kto może to wiedzieć? Prawda jest taka, że taką wiedzę może mieć agent nieruchomości, ale wiele osób ma wielki opór przed skorzystaniem z jego usług, co jest bardzo dziwne, bo zdecydowana większość agentów bierze swoje wynagrodzenie dopiero w momencie, gdy znajdą kupującego, co jest bardzo bezpieczne dla sprzedającego. Pytanie, czy sprzedawać dom samodzielnie, czy z pomocą agencji pozostaje do rozważenia przez sprzedających.

Może i Cię zainteresuje? Jak ogrzać się w mieszkaniu w bloku bez prądu i gazu

Jak, szybko sprzedać dom na wsi?

Najszybszym sposobem na sprzedaż domu na wsi jest poszukanie kupców w najbliższej okolicy. Jeśli Twój dom mieściłby się w atrakcyjnej miejscowości, w której brak jest domów na sprzedaż, bo chętnych na zakup jest dużo, to pewnie nie czytałbyś teraz tego artykułu. Zacznij więc od rodziny, znajomych, sąsiadów. To w tej grupie prawdopodobieństwo, że ktoś ma potrzebę, by zamieszkać „na tej samej ulicy” jest największe.

To pewnie też Cię zainteresuje: Jak wycenić dom z działką – kalkulator

Za ile można sprzedać dom na wsi?

Jaka jest dobra cena domu na wsi? To zależy od wielu czynników. Jest to temat na oddzielny artykuł, ale odpowiedź jest taka, że dobra cena to ta, po której znajdzie się ktoś chętny do zakupu a najlepiej kilku chętnych. Naturalnie drugim warunkiem jest, by cena była satysfakcjonująca także dla sprzedającego. Jednak nie oszukujmy się. Dom w danym momencie (np. w takim, w którym Tobie akurat bardzo zależy na jego sprzedaży) jest wart tyle, ile ktoś chętny jest za niego zapłacić.

Może zainteresuje także Ciebie: Jak, szybko sprzedać działkę

Za ile sprzedawać dom?

Za tyle, żeby doszło do transakcji i przy zachowaniu możliwie najwyższej ceny, takiej, która nas satysfakcjonuje. Często pytanie jest inne. Nie „za ile sprzedać dom”, a „czy sprzedać dom po cenie, którą zaproponował kupujący”? Bo ta jest najczęściej dużo niższa od ceny ofertowej, na jakiej uzyskaniu zależy sprzedającemu. Warto więc założyć sobie taką cenę, poniżej której nie chcemy zejść, ale pamiętając jednocześnie, że chcemy sprzedać dom szybko. Trudne, ale trzeba przejść.

Warto przeczytać (dosłownie): Refinansowanie kredytu hipotecznego. Kalkulator

Jak, szybko sprzedać dom z kredytem?

Sprzedaż domu z kredytem, jeśli chesz sprzedać dom szybko, tak naprawdę niewiele wydłuża czas sprzedaży. Momentem sprzedaży jest stawienie się u notariusza i podpisanie umowy sprzedaży. W umowie określone są warunki dalszej spłaty, czy wpłaty należnosci przez kupującego. Część piniędzy płaci on bezpośrednio do sprzedającego, a część na rachunek banku, który skredytował nierochomość i by zwolnić hipotekę musi mieć spłaconą należność.