Idealny dom dla 5-osobowej rodziny. Jaki powinien być? Lista


Powiększenie się rodziny do 5 osób, to etap, w którym większy dom dla 5-osobowej rodziny staje się po prostu koniecznością, a nie mglistym marzeniem odkładanym na bliższą lub dalszą przyszłość. Często pojawienie się kolejnego dziecka wymusza szybkie działanie i podejmowanie decyzji. Niekiedy też dodatkową osobą, jaka przybywa, nie jest dziecko, a rodzic, który potrzebuje opieki bądź stałej obecności bliskich. Jak znaleźć dom dla pięcioosobowej rodziny, by nie popełnić błędu i za jakiś czas nie szukać ponownie innego lokum? 

Dom dla 5-osobowej rodziny. Z jakich powodów takie domy są poszukiwane?

Są w życiu sytuacje, gdy przydałaby się większa powierzchnia życiowa dla rodziny. Jest tak, np. gdy rodzina „2+2” zamieszkująca w mieszkaniu spodziewa się dziecka, czy też decyduje się przyjąć pod swój dach jednego z rodziców, któremu trudno już samodzielnie radzić sobie z codziennymi czynnościami. Jaki będzie najlepszy dom dla 5-osobowej rodziny? Jakie kryteria powinien spełniać taki dom? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę – krok po kroku.

Inni czytali także: Dom z basenem sprzedam

Dom dla 5-osobowej rodziny. Lokalizacja podstawowym kryterium 

W branży nieruchomości popularne jest powiedzenie, że 3 podstawowe kryteria, jakie powinna spełniać nieruchomość to 1. lokalizacja, 2. lokalizacja, 3. lokalizacja. I jest w tym dużo prawdy. Pod jakim kątem rozważać konkretną lokalizację?

Dom jednorodzinny niedaleko szkoły i przedszkola 

To kryterium, które powinni brać pod uwagę wszyscy rodzice. Teoretycznie dziecko można zawieźć do szkoły i przywieźć z lekcji samochodem, ale może warto wybrać dobrze skomunikowane miejsce, z którego funkcjonują dobre połączenia ze placówkami oświatowymi. Nawet jeśli teraz dziecko, ma 6-7 lat to za kilka lat mogłoby dojeżdżać do szkoły autobusem szkolnym, ze znajomymi, zaoszczędzając czas swoich rodziców.

Idą ciężkie czasy? Inny czytali także Jak ogrzać się bez prądu

Możliwość kontynuacji nauki w dotychczasowej szkole

To czynnik, który nie wszyscy rodzice biorą pod uwagę, ale warto pamiętać, że szkoła to nie tylko budynek w konkretnej lokalizacji, ale też przyjaźnie, znajomości, zaufane środowisko i poczucie bezpieczeństwa. Choć rodzice mogą kalkulować inaczej, to być może możliwy byłby wariant, by przeprowadzić się w miejsce, z którego możliwe będzie uczęszczanie do tej samej szkoły do czasu zakończenia edukacji?

Bliskość komunikacji autobusowej i stacji PKP 

Choć dla osób poruszających się na co dzień własnymi autami, odległość do przystanku rzędu np. 2 km oznacza „blisko”, to jest to zarazem dystans, którego pokonanie zajęłoby dziecku minimum pół godziny. Dziennie to więc ponad godzina, tygodniowo już 5-6 godzin. To, jaka jest odległość w metrach, ma oczywiście znaczenie, ale ważniejsze z punktu widzenia dziecka i jest jego bezpieczeństwo i komfort. Zwracajmy więc uwagę na to, czy droga do szkoły lub na przystanki komunikacji miejskiej, lub podmiejskiej jest:

  • oświetlona – żeby dziecko było bezpiecznie, a rodzice czuli się komfortowo czekając na nie codziennie
  • utwardzona – o ile latem z drogi utwardzonej może się co najwyżej kurzyć, to całkowicie inaczej wygląda to zimą i w chłodne, deszczowe, czy wietrzne dni.

”Przyjazna” okolica

Choć wiele osób po wyprowadzce z dużego, głośnego miasta chce osiąść w miejscu cichym, spokojnym na uboczu to pamiętajmy, że nasze dzieci najprościej mówiąc, nie będą miały tu towarzyszy do zabaw. Może jednak warto zapewnić dziecku towarzystwo na przyszłość? Inne czynniki, o których warto pamiętać to bliskość placów zabaw, skwerów, także np. lasu itp. słowem takich miejsc, do których możemy iść na spacer, pobiegać, pobawić się. Te same rzeczy będą liczyły się, jeśli rodzina mieszka z osobą starszą. Dla niej równie ważne mogą być miejsca, w których można spacerować, przesiadywać itd.

Bliskość sklepów, aptek, punktów usługowych itd. 

To jest pomocne w każdym miejscu. Nie zawsze cała infrastruktura dostępna jest od razu po wprowadzeniu, dlatego miejmy na uwadze, że niekiedy rozwój okolicy jest tak szybki, że być może po kilku miesiącach czy latach wszystko będzie na miejscu

dom dla 5 osobowej rodziny - nieplanowana ciąża

Parterowy dom dla 5-osobowej rodziny

W przypadku parterowego domu dla 5-osobowej rodziny mamy pewność, że sytuacja jest dość prosta, gdyż wszystkie potrzebne do życia pomieszczenie mieszczą się na jednym poziomie. Nie trzeba więc zastanawiać się, do których pomieszczeń (czy raczej do czyich pokoi) będziemy musieli wchodzić korzystając ze schodów. Co do rozkładu samych pomieszczeń, istotne jest ich takie rozmieszczenie, które zaakceptuje cała (5-osobowa) rodzina. To można zweryfikować wstępnie, bez potrzeby fizycznego odwiedzania domu, o ile sprzedający dysponuje rzutami domu. To, na co można przy okazji także zwrócić uwagę, to m.in. widok z poszczególnych pomieszczeń na ogród czy taras. Jeśli nasze dzieci są małe, dobrze gdybyśmy mieli możliwość ich doglądania z okiem kuchni czy salonu. Dodatkowo wiele osób woli mieć również możliwość wyjrzenia przez okna, by sprawdzać, kto stoi przed furtką czy bramą posesji.

Lokalizacja łazienki względem pomieszczeń dziennych

Część osób nie zwraca uwagi na to gdzie konkretnie jest łazienka, a może to mieć duże znaczenie dla komfortu jeśli nie domowników (którzy do wszystkiego z czasem się przyzwyczają,) to niekiedy ich gości. Wyobraźmy sobie, że drzwi do łazienki sąsiadują z salonem. Zaprosiliśmy znajomych na wieczór filmowy. Nasi goście poza dźwiękami dobiegającymi z telewizora mogą być rozpraszani dźwiękami wydobywającymi się z łazienki (spuszczana woda, prysznic, a wiemy, że to nie wszystko…). Jeśli co jakiś czas nasi goście nocują w salonie, to ich sen może być również wystawiany na próbę przez domowników korzystających nocą z łazienki.

I pokój dla każdego 

Przy zamianie mieszkania na dom, oczywiste wydaje się, że każdy powinien znaleźć w nim swój kąt. Co więcej, warto mieć również co najmniej jeden pokój w zapasie, na okoliczność przyjazdu gości, czy nieplanowane pojawienie się kolejnego członka rodziny… 

2+4

Dom dla 5-osobowej rodziny – jaka powierzchnia minimalna?

Przy określaniu, jaka powierzchnia jest odpowiednia dla 5-osobowej rodziny, nie ma sztywnej reguły. Raczej liczą się wcześniejsze doświadczenia i wynikające z nich preferencje, potrzeby. Jeśli np. rodzina dotąd miała mały salon, to przypuszczalnie, już niewiele większy będzie zaakceptowany z entuzjazmem. Równie dobrze może być tak, że wszyscy członkowie rodziny chcą mieć 2-3 razy większy salon. Jaka powinna być powierzchnia sypialni? Tu akurat liczy się to, czy sypialnia ma służyć głównie do spania, czy chcemy mieć w niej dodatkową przestrzeń na jakieś inne rodzaje aktywności (np. ćwiczenia, hobby itp.).

Dom dla pięcioosobowej rodziny. Położenie na działce

O konkretnym położeniu domu na działce decydują różne czynniki, ale głównymi są powierzchnia działki, jej wymiary oraz zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, które mogą określać np. odległość domu od ulicy. Dość często zdarza się, że dom jest posadowiony na działce centralnie, na jej środku. Choć może to „fajnie” wyglądać (taki „porządek”), to jednocześnie z każdej strony może być za mało miejsca, by stworzyć powierzchnię do spędzania czasu na powietrzu. Jak wybierać położenie domu na konkretnej działce? Zacznijmy od sprawdzenia tego, jakie są zapisy MPZP oraz przyjrzenia się, jak względem naszej działki ustawione są obecnie zabudowania sąsiadów. Prawo budowlane może wymuszać na nas konkretne odległości czy nawet miejsca, w których będziemy mogli zaprojektować okna.

dom dla rodziny z babcią

Projekt domu dla rodziny z babcią 

Projekt domu dla rodziny 5-osobowej, to bardzo często projekt domu dla rodziny z babcią, czy analogicznie – projekt domu dla rodziny z dziadkami. W układzie 2+2+1, czyli gdy mamy zamiar gościć pod swoim dachem starszą osobę, powinniśmy w miarę możliwości wybrać dom, w którym nasz gość nie będzie musiał wchodzić często na górny poziom. Czyli najlepiej dom parterowy.  Podobne wytyczne powinni brać pod uwagę niektórzy rodzice z bardzo małymi dziećmi. Jeśli każdą próbę przejścia dziecka z dołu na górę (i odwrotnie) będą przeżywać z „duszą na ramieniu”, to lepiej pomyśleć o tym zawczasu i zdecydować się na dom parterowy.