Sprzedam rozpoczętą inwestycję budowlaną, osiedle. By zarobić, czy nie stracić?


W sieci coraz częściej pojawiają się ogłoszenia firm budowlanych, deweloperów z propozycją w rodzaju „sprzedam rozpoczętą inwestycję”, „sprzedam osiedle w budowie”, „sprzedam rozpoczętą budowę osiedla”, „sprzedam inwestycję budowlaną”. W takich czasach? To może na pierwszy rzut oka dziwić, ale przyczyny bywają różne. Sprzedaż osiedla w budowie, nie musi być desperackim krokiem. Może przecież dotyczyć części biznesu, danego projektu deweloperskiego a docelowo znalezienia partnera, który pomoże rozwiązać problem z płynności i bieżącym finansowaniem budowy, z korzyścią dla obu stron.

Sprzedam rozpoczętą inwestycję budowlaną. Sprzedam osiedle w budowie 

Lata 2020 i 2021 to w Polsce okres, w którym na budowę mieszkań, osiedli domów jednorodzinnych, bliźniaków, czy segmentów zdecydowało się wiele firm, które niekonieczne mogą pochwalić się dużym doświadczeniem i dłuższą historią działalności w branży budowlanej. Z jednej strony rosnący popyt na nieruchomości na rynku pierwotnym rozbudził nastroje inwestorów posiadających wolne środki i chcących zainwestować je w przedsięwzięcia budowlane, z drugiej, na rynku pojawiło się bardzo dużo podmiotów, które nie są w stanie udźwignąć wszystkich zobowiązań, jakie na siebie wzięły. Część początkujących deweloperów z chęcią pozbyłaby się inwestycji, a raczej zobowiązań, a część z nich szuka inwestorów do ich zakończenia i odcięcia kuponów zgodnie z zakładanym wcześniej planem działania.

Szukam inwestora na osiedle w budowie

W spokojnych czasach sytuacja jest łatwa do przewidzenia w związku z czym stosunkowo łatwo założyć określony harmonogram budowania oraz plan sprzedażowy. Jednak czasy pandemii już od pierwszych tygodni wprowadziły zamęt, jaki trudno było przewidzieć.

W wyniku obostrzeń, budowy opuściło wielu robotnik zza granicy (przeważnie wschodniej). Ci, którzy zostali, przewartościowali swoje znaczenie dla realizacji projektów (zażądali wyższych płac), co poskutkowało zwiększeniem stawek za pracę na budowie i kosztów budowy.

Okresowo zdarzały się też problemy z zaopatrzeniem budów w materiały, co w niektórych przypadkach skutkowało opóźnieniami w realizacji założonych etapów budowy i spadkiem zaufanie potencjalnych klientów zdecydowanych wcześniej na zakup danej realizacji.

Sprzedam rozpoczętą inwestycję - deweloper bankrut

Problemy deweloperów z uzyskaniem kredytów

W takich sytuacjach na myśl nasuwa się pozyskanie dodatkowego finansowania z banków. Jednak w wyniku tych samych okoliczności pandemicznych banki bardzo zaostrzyły swoją politykę kredytową. Kredyty dla deweloperów przyznawane są może nie tyle rzadziej, co z większą starannością, jeszcze dokładniejszym badaniem każdego przypadku indywidualnie. Wreszcie, od deweloperów wymagany jest większy wkład własny. Rynek jest nieprzewidywalny, więc ryzyko upadłości deweloperów staje się coraz bardziej realne. Co można zrobić? Ograniczyć kredytowane deweloperów, co dla niektórych z nich stwarza duże zagrożenie dla dokończenia inwestycji. ”Szukam inwestora” – ogłoszenia rozpoczynające się od tych słów będą zapewne pojawiać się coraz częściej w skali całego kraju, bowiem sprawa nie dotyczy jednego, wybranego regionu. W każdym większym mieście rozpoczęto w ostatnich  miesiącach inwestycje, które w zamyśle miały pokryć popyt ze strony osób marzących o własnym domu czy mieszkaniu. Kredyty dla deweloperów to produkt poszukiwany, choć coraz droższy i trudniej dostępny. Co w takim przypadku?

Bank żąda wcześniejszej spłaty od dewelopera 

Oczywiście taka sytuacja do komfortowych nie należy. Z jednej strony na skutek wzrostu kosztów na kolejnych etapach budowy dochodzi do przesunięć terminów, które są szczegółowo określone w umowie z bankiem, dodatkowo koszty materiałów i płac nieoczekiwanie  wzrosły, na co deweloper nie był przygotowany, ale banku to nie obchodzi, chce uzyskać swoje zgodnie z planem (czyli umową kredytową). Deweloperzy, którzy zaciągnęli kredyty na budowę osiedli, w takich sytuacjach są w potrzasku. Jeśli przestaną spłacać zobowiązania zgodnie z terminami określonymi w umowie, praktycznie nie mają szans na uzyskanie oferty z innego banku (pomijając już fakt, że trudno byłoby, żeby korzyści były większe niż koszty takiej zmiany). Może być jeszcze gorzej – załóżmy, że koszty inwestycji wzrosły, a bank żąda wcześniejszej spłaty? Co wtedy?

Kupię dewelopera z rozpoczętą budową

Z drugiej strony mamy poważnych inwestorów, podmioty posiadające pokaźne środki, które chcą zainwestować w kolejne inwestycje z potencjałem zwrotu.

Jeśli jesteś deweloperem i z chęcią skorzystasz z finansowania innego niż z banków (np. z powodu ich odmów) skontaktuj się z nami. Mamy kontakt do inwestorów, którzy dysponują określonymi środkami i lokują je w inwestycjach mających pewną szansę na określony zwrot.

I niekoniecznie chodzi o wykupienie całego dewelopera. W grę wchodzą też inne formy partnerstwa i zasady finansowania. Najważniejsze, że w wyniku takiej współpracy niekoniecznie trzeba zostać dłużnikiem, są przypadki, gdzie są szanse na stanie się wspólnikiem na korzystnych, bo w dużej mierze określanych przez nas warunkach. Odpowiada Ci takie schemat?

Szukasz dofinansowania na dokończenie budowy osiedla mieszkań lub domów? Napisz o nas >>> Kontakt >>>

 

Sprzedam rozpoczętą inwestycję - budowa osiedla

Dofinansowanie dla deweloperów. Środki na dokończenie budowy  

Nadchodzą czasy, gdy w sieci będzie można spotkać ogłoszenia zaczynające się od „Kupię dewelopera Warszawa, kupię dewelopera Wrocław, kupię dewelopera Poznań, kupię dewelopera Katowice, czy kupię dewelopera Gdańsk, Gdynia, Sopot.” Jak wiemy, są to najbardziej obiecujące rynki, obszary gdzie występuje największy popyt na mieszkania. Co więcej, popyt na mieszkania w dużych ośrodkach miejskich prawie zawsze rośnie, a skoro tak, ceny będą rosły wraz ze wzrostem liczby osób napływowych.

Szukasz dofinansowania na dokończenie (budowy) osiedla? 

W dzisiejszych czasach bank to nie jedyna deska ratunku. Są na rynku podmioty, dla których opłacalne może być wykupienie inwestycji w budowie.

Takie rozpoczęte i niezakończone budowy mają swoje zalety. Posiadają pozwolenie na budowę, konkretny plan zagospodarowania terenu, harmonogram sprzedaży, dokument sprzedażowe jak prospekt informacyjny, umowy deweloperskie itd.

Nie od dziś mówi się, że w Polsce brakuje gruntów pod budowę dużych osiedli mieszkaniowych. Nawet mali deweloperzy mogą takie aktywa posiadać. Podpisałbyś się pod zdaniem „sprzedam osiedle mieszkaniowe w budowie”? Napisz tu >>>