Co to jest flip na działce?


Po flippie na mieszkaniach, coraz częściej promowany jest, szczególnie przez specjalistów od szkoleń online tzw. flip na działce (flipping na działkach). Co to jest, czy każdy ma szanse na powodzenie flippując działkami, czyli zajmując się flippingiem działek?

Co to jest flip na działce? Definicja

Flip na działce to metodologia pozyskiwania działek w atrakcyjnych cenach oraz przygotowywania ich do sprzedaży w celu uzyskania wyższej ceny.

Na czym polega flipping na działkach?

Flipping na działkach – jak sugeruje już liczba mnoga w samym tym sformułowaniu – polega na powtarzalnym, zorganizowanym działaniu mającym na celu zarabianie na sprzedaży z większym zyskiem działek pozyskanych w atrakcyjnych cenach. Po co w tym działaniu powtarzalność? Poza wyższym zarobkiem sprzedawania działek w sposób powtarzalny, powtarzalność z reguły pozwala też na ogromną oszczędność środków i czasu. Można zaoszczędzić przede wszystkim czas. Wiedza pozyskana raz, zostaje w głowie na całe życie. Co więcej, jeśli stale zlecamy podwykonawcom te same czynności, możemy liczyć na niższe ceny i lepsze warunki współpracy. Więcej działek na flipping to też większa dywersyfikacja i mniejsze ryzyko strat, bo nawet jeśli jedna z działek na flipping będzie czekała na nabywcę dłużej, będziemy w tym czasie sprzedawali inne działki.

Inni czytali również: Jak szybko sprzedać działkę?

Co to jest flipping i kto to jest flipper?

O tym, kto to jest flipper pisałem już wcześniej w najpopularniejszym artykule w Polsce na ten temat. Początkowo termin flipper (czy zamiennie fliper – przez 1 „P”) używany był w odniesieniu do sprzedaży z zyskiem głównie mieszkań. Obecnie coraz częściej napotykamy ten termin w połączeniu z innymi nieruchomościami – jak działki. Flip na mieszkaniu, czy flip na działkach łączą ta same cechy: powtarzalność i zorganizowany sposób działania (schemat, metoda).

Może to zainteresuje także i Ciebie: Jak wycenić dom z działką

Jak zrobić flip na działce. Flipping działek krok po kroku

Co po kolei trzeba wykonać, żeby flip na działce zakończył się sukcesem? Na pewno może się zdarzyć, że nawet zastosowanie wszystkich kroków nie skończy się sukcesem, czyli zwiększeniem wartości i szybką odsprzedażą działki. Może to wynikać ze zbyt wysokiej ceny zakupu, czy wad prawnych, szczególnie gdy dowiemy się o nich już po zakupie. Jednak poniższe kroki zwiększą prawdopodobieństwo flipu na działce zakończonego sukcesem. Tutaj tylko je zasygnalizuję, a dokładniej opiszę je osobnym artykule, o tym jak sprzedać drożej działkę, którą kupiliśmy w okazyjnej cenie.

Jak przeprowadzić flipping na działkach:

Wyszukanie odpowiedniej działki

Przydadzą się tu wszelkie sposoby prowadzące do jednego celu – zakupu działki w jak najbardziej okazyjnej (czytaj niskiej) cenie. Warto wykorzystać znajomości, pokrewieństwo z kimś, kto sprzedaje, umiejętność przeszukiwania określonych portali czy stron www (nie tylko z nieruchomościami). Pomocne jest zdobywanie informacji poprzez media społecznościowe, grupy itd. O czym pamiętać? Zachęcam to działania etycznego – żeby nie wyrządzić szkody innym i „spać spokojnie”.

Inni czytali także: Kurs na agenta nieruchomości. Jak porównywać kursy?

Przygotowanie działki na sprzedaż

Jak przygotować działkę na sprzedaż? To można zrobić w kilku – czasem wymagających większych nakładów czasowych i finansowych – krokach:

  • Wysprzątanie działki (żelastwo, śmieci, zarośla, gruz)
  • Zadbanie o zieleń (posadzenia lub przycięcie trawy, roślinności)
  • Zaznaczenie granic działki (przecież ktoś, kto przyjedzie na działkę bez nas, musi wiedzieć, gdzie są jej granice. Mogą do tego posłużyć np. słupki narożne, taśma, sznurki, a najlepiej prowizoryczne ogrodzenie)
  • Nasadzenia (nie jest to konieczne, ale inwestycja przykładowo w tuje może dać wysoką stopę zwrotu)
  • Informacja o sposobach kontaktu (umożliwi oglądającym skontaktowanie się z Tobą. Jeśli zostawisz baner lub tabliczkę, to po pierwsze poinformujesz ludzi, że działka jest na sprzedaż, po drugie zainteresowanym dasz możliwość kontaktu z Tobą)
  • „Czyszczenie” sytuacji prawnej (najbardziej złożony temat – na oddzielny wpis. Jeśli nie masz wiedzy, wszystko będziesz musiał sprawdzać ze specjalistami takimi jak geodeta, czy prawnik).

działka pod flip

Jak zwiększyć popyt, czyli i cenę?

Bardzo ważną częścią flipingu na działkach jest zwiększenie zainteresowania, czyli popytu, co na koniec powinno przełożyć się na uzyskaną cenę.

Poniżej przeczytasz, co przybliży Cię do zwiększenia zainteresowania działką na sprzedaż:

Dobre zdjęcia

Zapomnij o fotografowaniu zarośli, niewystrzyżonej trawy, czy hydrantu na działce. Zdjęcia muszą być zrobione poprawnie, profesjonalnie, by uruchomić wyobraźnię potencjalnych kupujących.

Dobre wideo działki

Pokaż działkę tak, żeby potencjalny kupiec miał więcej informacji niż ze zdjęć. Nie ma sensu pokazywać działki tak, żeby ktoś jechał kilkadziesiąt kilometrów tylko po to, by na miejscu przekonać się, że działka wygląda na żywo zupełnie inaczej.

Nagrania działki z drona

Czy jest sens nagrywać działkę z drona https://dziaaalki.pl/filmy-wideo-dzialek-z-drona-i-nie-tylko/ ? O tym możesz przeczytać wyczerpujący, dedykowany artykuł dla flippujących na działkach.

Mapy z działką

Im więcej informacji ma kupujący tym lepiej. Szanujesz jego czas, ale i swój – bo nie będziesz musiał odpowiadać na masę zbędnych pytań typu, gdzie to jest, co jest w pobliżu, jakie są drogi itd.

Linki do portali

Tu mam na myśli szczególnie Geoportal. Jest w nim możliwość wygenerowania określonego podglądu konkretnego terenu (działki, działek) i zamieszczenia go na stronie, czy wysłania w postaci linku do potencjalnych klientów.

Wybór klienta gotowego zapłacić najwyższą cenę

Co zrobić, żeby jeden z klientów zapłacił najwyższą, satysfakcjonującą nas cenę? Odpowiedź jest prosta, realizacja trudniejsza. Trzeba pozyskać jak najwięcej osób realnie zainteresowanych zakupem. Im większy popyt, tym szanse na uzyskanie wyższej ceną są większe.

Sprawdzenie klienta zainteresowanego zakupem

Nie jest to łatwa sztuka, wymaga wiedzy, doświadczenia i wprawy w wykorzystaniu określonych narzędzi oraz posługiwania się własną intuicją czy umiejętnością „czytania ludzi”. Jedna z gorszych rzeczy, jaka może przydarzyć się flipującemu na działkach, to prowadzenie rozmów z osobą, która działki nie może kupić (np. bo nie ma pieniędzy lub zdolności kredytowej, a nawet sprecyzowanych kryteriów poszukiwania). Masa czasu idzie wówczas na marne.

Sprzedaż działki (niekiedy rezerwacji) z dużym zyskiem – flipping na działce

Możesz sprzedać z zyskiem działkę lub odsprzedać komuś prawo do jej zakupu, podpisując wcześniej ze sprzedającym umowę rezerwacyjną i szukając docelowego klienta, który kupi działkę (a ty zostaniesz ze swoim zarobkiem za odstąpienie). Zapoznaj się z pojęciami: opłata rezerwacyjna, zadatek, zaliczka. Czym się różnią, jakie prawa i obowiązki Ci dają? Następnie wybierz formę umowy, która pasuje do Twoich preferencji oraz możliwości finansowych oraz organizacyjnych.

Posiadasz atrakcyjną działkę w mieście? Dowiedz się więcej: Skup działek w centrach miast