Jak, szybko sprzedać mieszkanie


Nastały takie czasy, że wiedza o tym, jak szybko sprzedać mieszkanie, w razie potrzeby pozwoli nam szybko przejść do działania i tym samym wyprzedzić innych np. w sytuacji, gdy podaż zacznie nagle rosnąć, a tym samym ceny mieszkań na rynku spadać. Jak sprzedać mieszkanie, czy bezpośrednie czy przez agencję. Co zrobić, by samemu szybko sprzedać mieszkanie. Jak sprzedawać mieszkanie z hioteką. 

Dlaczego warto wiedzieć przed innymi jak, szybko sprzedać mieszkanie?

Wiedza o tym jak, szybko sprzedać mieszkanie może być pomocna, jeśli dojdzie do sytuacji, że osób chętnych do sprzedaży mieszkania zacznie masowo przybywać, przy czym, może trafniejszym słowem byłoby tu słowo „zmuszonych”, a nie „chętnych”. W czasach, gdy oprocentowanie kredytów jest bardzo wysokie, ceny energii i co się z tym wiąże, niemal wszystkiego innego rosną, niektórzy będą postawieni przed trudnym wyborem czy już teraz sprzedać swoje mieszkanie. I słowo „teraz” jest tu kluczowe. Jeśli okaże się, że sytuacja materialna wielu Polaków pogarsza się w tym samym czasie, a na rynek trafi w „jednej chwili” wiele lokali, a dodatkowo popyt nadal nie będzie wysoki z podobnych powodów, to wiedza na temat szybkiej sprzedaży mieszkania może być na wagę złota.

Sprzedaż mieszkania – szybko, czy drogo? Ty decydujesz

Temat dzisiejszego artykułu można zawrzeć paradoksalnie w 2 linijkach tekstu:

 

Pytanie: Jak szybko sprzedać mieszkanie?

Odpowiedź: Tanio

 


Może zainteresuje Cię także:

Jak, szybko sprzedać dom

Jak, szybko sprzedać działkę


 

Tak. Bezdyskusyjnie, czynnikiem który umożliwia jak najszybsze sprzedanie mieszkanie jest niska cena. Niska, oznacza poziom przy którym pojawia się chętny na zakup, a nie subiektywną ocenę, a raczej wycenę sprzedającego, który w zdecydowanej większości przypadków inaczej niż kupujący ocenia wartość swojego mieszkania.

Inni czytali także: Jak przygotować mieszkanie do zdjęć?

Co zrobić, by szybko sprzedać mieszkanie?

Jeśli naprawdę chcesz szybko sprzedać mieszkanie, to to co możesz zrobić, to dopasować cenę do oczekiwań rynku, czyli możliwości kupujących. Wcześniej na pewno zadasz sobie pytanie, ile jest warte moje mieszkanie? Odpowiedź bywa bolesna dla wielu właścicieli. W danym, konkretnym momencie, mieszkanie jest warte dokładnie tyle, ile gotów jest zapłacić za nie kupujący. To proste. Można jednak zwiększyć wartość nieruchomości w oczach potencjalnych kupujących, ale to wymaga już czasu i odpowiednich inwestycji (np. w pomoc profesjonalnego, najlepiej licenjonowanego agenta nieruchomości). Można też próbować sprzedawać mieszkanie samodzielnie, ale do tego potrzebny będzie określony budżet i wiedza jak sprzedać mieszkanie bez pośredników.

Jak sprzedać mieszkanie bez pośredników? Czy da się to zrobić szybko?

W tak trudnych czasach, ludzie z oczywistych powodów zaczynają szukać oszczędności wszędzie, gdzie to tylko możliwe. Pytanie czy da się sprzedać mieszkanie szybko i bez pośrednika? Pewnie się da, ale podejmując decyzję o bezpośredniej sprzedaży mieszkania, warto zdawać sobie sprawę z kilku zależności. Mianowicie:

  • jeśli sprzedażą zajmie się dobry pośrednik, uzyskana cena może być wyższa, bo kupujących będzie więcej
  • dotarcie z reklamą do kupujących w takich czasach, jest dużo kosztowniejsze niż dawniej
  • reklama, dodawanie i podbijanie ogłoszeń itd. jest teraz jeszcze droższa niż wcześniej, wszystkie te koszty ponosi się z góry właściciel
  • mieszkanie profesjonalnie przygotowane na sprzedaż oraz dobrze zaprezentowane, ma szansę na uzyskanie wyższej ceny

W tym kontekście warto naprawdę dobrze przemyśleć czy sprzedawać mieszkanie z pośrednikiem czy bezpośrednio. Każdy powinien rozważyć samodzielnie wszystkie za  i przeciw.

Masz kredyt hipoteczny? Lepiej przeczytaj także: Refinansowanie kredytu hipotecznego, kalkulator

Czy mieszkanie z pośrednikiem da się sprzedać szybciej niż bezpośrednio?

Tak. W przypadku tzw. umów na wyłączność są na to duże szanse.

Co za tym przemawia?

  • to pośrednik musi z góry pokryć koszty sesji, reklamy, ogłoszeń, ich podbić, więc zależy mu żeby szybko odzyskać zainwestowane pieniądze
  • dobrze opisana, sfotografowana, nagrana nieruchomość przyciąga większą liczbę kupujących, a teoretycznie im większy popyt tym bardziej szanse na szybszą sprzedaż rosną

Pamiętaj jednak, że od kwoty sprzedaży musisz też odjąć kwotę wynagrodzenia pośrednika, ale biorąc pod uwagę 2 powyższe punkty, to dobry pośrednik ma większe szanse na szybkie pozyskanie kupujących, oraz uzyskanie dla Ciebie lepszej ceny.

Być może to też Cię zainteresuje: Jak wycenić dom z działką – kalkulator

Jak szybko sprzedać mieszkanie z hipoteką

W przypadku sprzedaży mieszkania spłacanego w dalszym ciągu z kredytu hipotecznego, czas sprzedaży nie musi być znacznie wydłużony. Co innego gdyby to kupujący potrzebował kredytu hipotecznego na zakup. Wówczas “czas sprzedaży” wydłuży się o czas w którym “załatwia” on sobie kredyt. Nie jest żadną tajemnicą, że szybciej sprzedasz mieszkanie klientowi, który ma gotówkę i nie musi czekać na decyzję i finansowanie z banku.
Skoncentruj się na poszukiwaniu klientów z gotówką, ale wiedz, że oni również traktują swoją gotówkę jako argument w negocjacjach (niższej ceny naturalnie).

Inni czytali także:

Pozew WIBOR – czy Ty też masz szansę?

Podsumowanie – jak, szybko sprzedać mieszkanie

Zbierając w całość różne argumenty przytoczone w powyższym tekście, można przyjąć, że aby jak najszybciej sprzedać mieszkanie mamy do wyboru dwie taktyki:

 

  • pierwsza to obniżenie ceny do poziomu, który zagwarantuje nam sprzedaż w czasie jaki sobie wyznaczyliśmy

 

  • druga to, zainwestowanie w przygotowanie oferty, jej intensywną promocję, co wiąże się z dużymi kosztami które trzeba ponieść z góry, a jednym ze sposobów ich “odroczenia” do momentu otrzymania pieniędzy od kupującego, jest powierzenie sprzedaży agentowi nieruchomości na podstawie umowy ekskluzywnej, która zagwarantuje Ci, że Twój agent będzie się starał, by sprzedać Twoje mieszkanie i szybciej „odzyskać” swój zainwestowany czas i pieniądze.

Powodzenia

Zobacz także: Jak ogrzać pokój bez prądu i kaloryferów?