Jak szybko sprzedać działkę?


Jak szybko sprzedać działkę budowlaną, ale też inne rodzaje działek? Jak szybko sprzedać działkę budowlaną, komercyjną, rekreacyjną. Co zrobić, żeby ktoś zainteresował się naszą ofertą i szybką podjął decyzję? Jak zorganizować proces sprzedaży własnej działki i jak się do niego przygotować? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

Jak, szybko sprzedać działkę – 10 zasad szybkiej sprzedaży działek

  1. Upewnij się, że działka nie ma wad uniemożliwiających sprzedaż
  2. Sprawdź, czy działka leży na terenie z MPZP
  3. Wypisz podstawowe parametry działki
  4. Dowiedz się w ile wynosi cena m2 działek w okolicy
  5. Zapytaj sąsiadów i rodziny czy nie chcą kupić Twojej działki
  6. Dodaj ogłoszenie o sprzedaży działki na portalach
  7. Zapisuj telefony dzwoniących agentów i podstawowe informacje o ich ofercie
  8. Czekaj na telefony potencjalnych klientów
  9. Zdecyduj czy nadal chcesz sprzedawać sam, czy potrzebujesz już pomocy agenta
  10. Zatrudnij agenta, lub wykonuj czynności 1-9 do skutku.

 

Inni czytali także:  Refinansowanie kredytu hipotecznego. Kalkulator

Jak najszybciej sprzedać działkę? Musisz się przygotować

Sprzedaż działki mocno różni się od sprzedaży mieszkania czy procesu sprzedaży domu. Jeśli masz na sprzedaż mieszkanie, umawiasz się z kupującymi, zapraszasz ich by obejrzeli wnętrza, ocenili stan mieszkania czy domu, sprawdzili, czy (po)czują się tu dobrze. Dom, jaki jest, każdy widzi. Podobnie jest z mieszkaniami, ale czy analogicznie jest z działkami? Nie. W tym zakresie różnice są ogromne.

Jeśli chesz sprzedać więcej niż 1 działkę, koniecznie przeczytaj, co to jest flip na działkach

Chcesz sprzedać działkę? Poniekąd sprzedajesz wizję tego, co ma na niej powstać

Działkę sprzedasz szybko, jeśli uda Ci się przekonać kupującego, że możliwe jest wykorzystanie jej zgodnie z planami, jakie wobec niej ma. Czyli, jeśli chce wybudować dom, musi mieć pewność, że będzie to możliwe. Musi mieć też wiedzę, jaki dom może na tej działce wybudować. Czy taki, jaki mu się marzy. Więc i Ty powinieneś mieć taką pewność co do tego czym handlujesz. Musisz znać stan prawny i faktyczny działki. Twoją opinię i wiedzę musi później potwierdzić notariusz na podstawie dokumentów, jakie dostarczysz kupującemu, przed zawarciem umowy sprzedaży działki.

Może zainteresuje Cię też: Jak, szybko sprzedać dom?

Sprzedaż działki. Dobrze jest mieć wiedzę o tym, co dokładnie się komuś sprzedaje

Zdarzają się sytuacje, że o danej działce więcej wie kupujący niż sprzedający. Jak to możliwe? Otóż część działek znajduje się na obszarach, dla których obowiązują miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego (często używany skrót to MPZP). Są one publicznie dostępne, więc stosunkowo łatwo do nich dotrzeć (choćby online) i sprawdzić, jakie są zapisy dotyczące konkretnie terenu, na którym jest nasza „przyszła” działka. Słyszałem opowieści o starszych ludziach czy rolnikach, którzy sprzedawali swoją ziemię poniżej cen rynkowych, dlatego że nie mieli wiedzy, o tym co można na nich wybudować.

Zobacz także: Jak się ogrzać w mieszkaniu bez prądu i działających kaloryferów

Podstawowe parametry i cechy działki na sprzedaż

Zasad jest prosta. Im więcej parametrów opisujących działkę możesz podać zainteresowanym tym lepiej. Nie warto zatajać niewygodnych faktów, bo wyjdą albo na etapie przygotowywania umowy, albo nawet później. Absolutne minimum dla kupującego to wymiary, powierzchnia, numer ewidencyjny działki i adres. Wielu kupujących już na tej podstawie jest w stanie sprawdzić, co będą mogli na danej działce wybudować.

Napisz ogłoszenie o sprzedaży działki

Wszystkie informacje, które masz, warto zawrzeć w ogłoszeniu. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych rozmów, w których potencjalni kupcy musieliby odpytywać Cię z podstawowych parametrów (np. jakie są wymiary działki, jakie są na niej media itp.)

Inni czytali: Jak, drogo sprzedać mieszkanie?

Komu sprzedać działkę? Może rodzina? Znajomi?

Bardzo często jest tak, że ktoś, kto mieszka w danej lokalizacji po prostu ją lubi i z chęcią powiększyłby swoją działkę (czy ogród za domem) albo nabył kolejną działkę, na której mogliby „budować się” inni członkowie jego rodziny. Bardzo często dotarcie z informacją do osoby, która jest w „naturalny” sposób zainteresowana zakupem ziemi w okolicy, w której mieszka to najszybszy sposób na sprzedaż działki. Uprzedzam, że ten sposób szybkiej sprzedaży działki może mieć jedną wadę. Rodzina i znajomi zawsze liczą na ponadprzeciętną obniżkę ceny, ponieważ „są rodziną” lub „są znajomymi”. Jak więc im odmówić? Jak przewalczyć cenę, która będzie także dla nas korzystna? Jest na to dobry sposób. Wymaga 2 kroków. Sprzedajesz działkę z pomocą pośrednika (podpisując umowę na wyłączność), a następnie mówisz rodzinie, znajomym „ja już sprzedaję przez agencję, nie wiem z kim i o jakich cenach rozmawia agencja, musicie skontaktować się z moim agentem”. Taki uzasadnienie przeważnie wystarcza, bo jest logiczne.

Jak sprzedać działkę na wsi?

Zależy, co rozumiesz poprzez sprzedaż działki na wsi? Czy sprzedaż działki komuś, kto jest z Twojej wsi, czy działkę położoną w granicach wsi? Pewnie to drugie. Więc może tu też chodzić o działkę rolną. I tu zaczynają się schody, ale najczęściej dla kupującego. Są bowiem ograniczenia w sprzedaży działek rolnych nie-rolnikom. Przepisów jest tyle i są tak zawiłe, że trudno opisać to w jednym artykule. Ale nie nastawiaj się, że będzie to sprzedaż „na szybko”. Może być wręcz przeciwnie, jeśli będziecie musieli czekać na decyzje różnych instytucji.

Zobacz także: Pozew WIBOR – czy Ty też masz szansę?

 

Gdzie wystawić działkę na sprzedaż za darmo?

Trzeba szukać, szukać, szukać i może znajdziemy portale, które publikują ogłoszenia za darmo, czyli wszelkie koszty pokrywają z własnej kieszeni, po to, żeby to klient miał wszystko za darmo. Czy jest ich dużo? Raczej nie. Bo czy portal z ogłoszeniami działek, który pozwala zamieszczać ogłoszenia za darmo, ma interes w tym, by je promować, dbać o ich wygląd, aktualność, sposób wyświetlania? Chyba nie bardzo, ale można próbować szukać takich portali. Najwyżej nie uda się szybko sprzedać działki. Darmowe ogłoszenia sprzedaży działek, nawet jeśli istnieją, mogą być nieskuteczne, bo są najpewniej niedoinwestowane.

Działka na sprzedaż jest już na portalach, ale dzwonią tylko agenci

Zaczyna się publikacja ogłoszenia. Telefon dzwoni co chwilę, ale nie masz ofert kupna a oferty wejścia we współpracę od agentów nieruchomości. To dobra okazja, by dopytać wybranych pośredników, w jaki sposób pracują, gdzie i jak promują ogłoszenia, jaki mają sposób by szybko sprzedać naszą działkę. To może się przydać gdy…

Inni czytali też przy okazji: Jak wycenić dom z działką – kalkulator

Nie dzwonią klienci, choć Twoje samodzielnie napisane i dodane ogłoszenie o sprzedaży działki wyświetla się już kilka dni

Masz dwa wyjścia. Pierwsze, to skorzystać z któregoś z numerów zapisanych wcześniej i zaprosić na spotkanie jednego czy kilku wybranych agentów, by jednemu z nich powierzyć szukanie klientów. Drugie – obniżyć cenę o kilkadziesiąt procent i czekać aż zaczną dzwonić klienci. Możesz też kontynuować działania w dotychczasowy sposób, ale wtedy pewnie prędko nie sprzedasz działki, więc wychodzi na to, że po prostu nie jesteś zainteresowany tematem tego artykułu, który brzmi „jak szybko sprzedać działkę”.

Ile trwa sprzedaż działki?

Podobnie jak w przypadku tematu „jak, szybko sprzedać mieszkanie”, szybkość sprzedaży oraz to, jak długo będziesz sprzedawać działkę, zależne jest od kilku czynników. To, ilu jest chętnych, powiązane jest z atrakcyjnością gruntu i z formami promocji a poniekąd też z ceną.

Jak wygląda sprzedaż działki u notariusza?

Jeśli jesteś sprzedającym, to o tym, jak będzie wyglądać sprzedaż u notariusza, dowiesz się prawdopodobnie od kupującego. Dlaczego? Bo zwyczajowo to kupujący płaci za pracę notariusza, więc przeważnie też kupujący szuka i wybiera notariusza, któremu zapłaci. Gdy już znajdzie, to notariusz poda mu listę dokumentów dotyczących działki na sprzedaż, jakich będzie od Ciebie potrzebował do przygotowania umowy sprzedaży. Czeka Cię więc rajd po urzędach, w pomyślnym wariancie około dwutygodniowy. Jeśli obsługuje Cię agencja nieruchomości, załatwianiem dokumentów z urzędów często zajmuje się agent nieruchomości, a Ty czekasz na informację kiedy umówione jest spotkanie u notariusza.

Jak sprzedać działkę deweloperowi?

Sprzedaż działki deweloperowi może odbywać się na dwa sposoby. Wariant pierwszy. Twoja działka jest tak atrakcyjna, że deweloper lub deweloperzy zgłoszą się do Ciebie sami (doprecyzowując – osobiście lub przez pośredników). Idealnie byłoby, gdyby chętnych na zakup Twojej działki deweloperów było tylu, że zaczną się w pewnym sensie „licytacje deweloperskie”, czyli gdy do zakupu Twojej działki ustawi się kolejka chętnych deweloperów, którzy na zmianę będą chcieli przebijać cenę. Jeśli na budowie nieruchomości na Twojej działce będą mogli odpowiednio zarobić, to sami Cię znajdą i zaproponują cenę. Jeśli jednak do tej pory żaden deweloper się do Ciebie w tej sprawie nie zgłosił, przejdź do początku tego artykułu i zacznij czytać go od zdania „Jak, szybko sprzedać działkę”.